Відомі хорові колективи України

Eталон хорового виконавства та законодавець традицій хорової справи в сучасній Україні. Створена 1919 року як Державна українська мандрівна капела і очолювана у різні часи такими корифеями, як Нестор Городовенко, Олександр Сорока, Павло Муравський, Михайло Кречко, «Думка» сформувала потужні хорові традиції та власний виконавський стиль. З 1984 року на чолі капели — провідний український хормейстер, Герой України, народний артист України, академік Академії мистецтв, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, професор Євген Савчук.

Якщо б виникла необхідність визначити творчу неповторність «Думки» та її керівника одним словом, то найбільше їхньому творчому кредо відповідало б слово «універсалізм». Універсалізм капели гідний подиву; він проявляється, насамперед, у репертуарній політиці, що свідомо формується Євгеном Савчуком. Принаймні дві сфери є тут визначальними. Перша — це музика для хору a cappella. Традиційні для репертуару українських хорових колективів обробки народних пісень співіснують у програмах концертів та численних записах «Думки» з музикою західноєвропейського Відродження; надбання національної духовної спадщини (твори М. Дилецького, М. Березовського, А. Веделя, Д. Бортнянського, М. Лисенка, К. Стеценка, М. Леонтовича) — зі зразками російського романтизму (духовні композиції П. Чайковського, О. Архангельського, С. Рахманінова).

Друга сфера репертуарного всесвіту «Думки» — вокально-симфонічна музика. І тут універсалізм колективу викликає захоплене здивування: здається, немає серед шедеврів світової музики різних часів та народів такого твору, який би не виконувався капелою. «Страсті за Матфієм» Й. С. Баха та «Прометей» О. Скрябіна, Дев’ята симфонія Л. Бетховена та «Credo» Кш. Пендерецького, «Пори року» Й. Гайдна та «Реквієм» Дж. Верді, композиції А. Вівальді, В. Моцарта, Й. Брамса, О. Бородіна, Г. Малера, С. Танєєва, І. Стравінського, А. Шнітке — постійно знаходяться в репертуарному активі «Думки».


«Думка» не тільки еталонно інтерпретує загальновизнані у світі класичні шедеври, формуючи унікальний слов’янський варіант їхнього прочитання — сповнений щирого ліризму, чаруючий красою тембрів, вражаючий досконалістю строю, гнучкістю темпів та багатством динамічної палітри. «Думка» під орудою Євгена Савчука є першим, а часто і єдиним виконавцем багатьох творів сучасних українських композиторів. Серед останніх прем’єр «Думки» в цій галузі — «Диптих» та «Реквієм для Лариси» В. Сильвестрова, «Бабин Яр», «Панахида» та «Слово про Ігорів похід» Є. Станковича, «Палімпсести» Ю. Ланюка…

Нині «Думка» знаходиться на хоровому Олімпі. Переконатись у цьому могли слухачі Італії та Польщі, Австрії та Швейцарії, Німеччини та Голландії, Франції та США, Іспанії та Канади, Бельгії та Великобританії. Досягши загальносвітового визнання та набувши незаперечного авторитету, капела щоразу — у кожному концерті, кожним виступом, кожним записом, — підтверджує свій унікальний рівень та статус, в підтвердження цього є номінація за краще хорове виконання премії «GRAMMY» (США) за 2004 рік.



Кожний виступ «Думки» — це свято високої музики, внесок до духовної скарбниці людства, вияв творчого генію України.


Націона́льний заслу́жений академі́чний украї́нський наро́дний хор Украї́ни і́мені Григо́рія Верьо́вки 

Український професійний хоровий колектив, заснований 11 вересня 1943 року в Харкові.
Організатором і першим керівником колективу був Григорій Верьовка, котрий очолив його разом зі своєю дружиною Елеонорою Скрипчинською. До першого складу хору увійшли 134 виконавці: 84 хористи, 34 артисти оркестру, 16 артистів балету. Від 1944-го колектив базується в Києві.

Хор репрезентував українське мистецтво в містах СРСР, Румунії (1952, 1956), Польщі (1953), Фінляндії (1954), Бельгії та Люксембургу (1958), Німеччини (1959), Югославії (1962) та інших країн.

На честь засновника колективу його ім'я присвоєнно хору 1965 року. Того ж року колектив очолив Анатолій Авдієвський. З 1965 року хору надано звання заслужений, з 1974 — академічний, у 1997-му  надано статус національного.


     Анатолій Авдієвський разом з хором.


     Концерт в Національному палаці «Україна»


    Весь колектив у повному скаді

При хорі є творча лабораторія з аутентичного виконання народної пісні;— фольклорна група, яка систематично записує і розшифровує народні пісні, організовує серії самостійних концертів.

А. Авдієвський уперше ввів у народний хор жіночі академічні голоси, розширивши його виконавські можливості. Керівника не задовольняло класичне однорегістрове й однотемброве звучання жіночих голосів, як у ансамблях і хорах деяких регіонів України (Полтавщини, Черкащини).

Хор Верьовки гастролював у Мексиці, Канаді, Франції, Швейцарії, Росії, Білорусі, Польщі, Німеччині та низці інших країн світу, він традиційно є учасником великих українських державних заходів. Має багато національних і міжнародних відзнак, зокрема за великий внесок у справу миру й дружби між народами нагороджений срібною медалю Всесвітньої ради миру.


«Орея» 




Одна з найкращих хорових капел Європи святкує 25-річний ювілей. Цього року на престижному Міжнародному хоровому конкурсі в Іспанії вона виборола Гран-прі. Водночас «Орея» встановила рекорд конкурсу, набравши 99 відсотків голосів і отримавши «Приз глядацьких симпатій». Також серед здобутків аматорського колективу із Житомира — перемоги на міжнародних конкурсах у словенському Мариборі, французькій Турі та болгарській Варні.

Житомирська хорова капела «Орея» цього року виборола Гран-прі 43 Міжнародного хорового конкурсу в іспанському місті Толоса. Художній керівник «Ореї» Олександр Вацек розповів, що це конкурс, участь в якому беруть найкращі хори світу, зокрема, з Великобританії, Італії, Китаю, Німеччини, США, Філіппін та інших країн. І це Гран-прі — найбільший здобуток «Ореї» за чверть століття її існування. Водночас, за словами Олександра Вацека, саме завдяки цій перемозі розпочалася співпраця житомирської капели із Дрезденським камерним хором.

«Модерний композитор Ганс Юхим Хеспус запропонував авангардну роботу, у якій жоден звук не повторюється і мова така, якої не існує у світі. Там були стогони, крики, божевільна музика. Композитор був шокований, що український хор співав без нот. Він сказав: «Це неможливо!» — розповідає Олександр Вацек.

Він також зазначив, що симфонія «Каддиш» американського композитора Леонарда Бернстайна у виконанні «Ореї» вразила слухачів під час виступу капели у 2009 році в Голландії…

У житомирській хоровій капелі «Орея» співає 30 хористів, 7 з яких, за словами художнього керівника, не мають музичної освіти. Від 1986 року капела є учасником міжнародних хорових конкурсів. У репертуарі колективу різножанрові твори українських та зарубіжних композиторів, зокрема, Баха, Моцарта, Верді, Вівальді та Бетховена.

Софія Середа, «Орея» — українська хорова капела,
що співає без нот

1986 року в Житомирі на базі музичного училища та Місцевого Будинку Культури Олександр Вацек при підтримці Обласного Музичного Товариства створив міську хорову капелу «Орея», яка налічувала до 80 співаків (зараз це камерний хор — 32 артисти).

«Орея» під керівництвом Олександра Олександровича досягла неабияких творчих успіхів:

5 «Гран-прі» на міжнародних хорових конкурсах;
більше 20-ти перших місць та спеціальних призів;
взяла участь більше ніж у 30-ти міжнародних хорових конкурсах і фестивалях;
практично на кожному з них капела перемагала чи отримувала спеціальний приз;
більше 500 концертів «Орея» з О. Вацеком дала на Україні у Польщі, Чехії, Угорщині, Болгарії, Німеччині, Швейцарії, Італії, Іспанії, Нідерландах, Франції та Англії;
2011 — Гран-прі в Толосі (Іспанія) та 3 перших місця. Уперше хор зайняв і Гран-прі від журі, і Приз публіки — 99% слухачів віддали перевагу українському хорові, плюс 2 перших місця в «Поліфонії» та «Фольклорі».


Львівська державна академічна чоловіча хорова капела "ДУДАРИК"




Капела заснована в 1971 році Миколою Кацалом за сприяння Українського Музичного Товариства у Львові.
Перша репетиція відбулась 17 жовтня 1971 року в обласній філармонії. А в листопаді того ж року  відбувся перший виступ. Дударик прийняв участь у виконанні балетної сюїти Б. Петрова "Сотворіння світу" з Львівський симфонічним оркестром.
В 1989 році завдяки старанням Миколи Кацала і його співпрацівників - Любові Кацал та Лесі Чайковської було створено першу в Україні хорову школу. Спеціально для неї уряд міста передав приміщення колишнього міського шпиталю Св. Лазаря. Ця школа стала основою чудового розвитку ДУДАРИКА.
В 1977 році, лише 6 років від заснування, ДУДАРИК ставав фіналістом всесоюзних фестивалів і конкурсів.
В репертуарі капели - концерти Дмитра Бортнянського, Артема Веделя, Максима Березовського, коляди і щедрівки в обробках українських композиторів - Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця. ДУДАРИК також виконував Stabat Mater - Перґолєзі, Carmina Burana - Орфа, Requiem - Моцарта, IX Симфонію - Бетовена, ІІІ Симфонію Kadisz - Бернстайна та безліч ораторіальних полотен.
Хор хлопчиків і мужчин зі Львова, згодом народна хорова капела „Дударик”, далі Державна хорова капела і врешті Державна академічна хорова капела «Дударик» має тривалу історію міжнародних концертних турне.
Під час своїх щорічних подорожей виступала у Литві, Латвії, Білорусії, Росії, Грузії, Молдові, Естонії, Угорщині, Польщі, Словаччині, США і Канаді, Швейцарії, Австрії, Франції, Бельгії та Голландії. Капелою записано ряд компакт-дисків, компакт-касет та платівок, а також десятки концертних програм на радіо і телебаченні.
У 1983 році була нагороджена дипломом Президії Верховної Ради України, а в 1989 році капелу нагороджено Премією ім. Тараса Шевченка - найвищою урядовою нагородою в галузі культури.
За 40 років концертної діяльності капела дала понад 2500 концертів у найпрестижніших концертних залах України і світу, серед яких Карнегі Хол, собор паризької Богоматері, Ванкувер Ейр Плейс, Варшавська філармонія, Палац Україна, національна опера України, Національна філармонія. Перспективою найближчих років є створення на базі хорової капели та хорової школи – НАЦІОНАЛЬНОГО ЦЕНТРУ ХОРОВОЇ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ.







Комментариев нет:

Отправить комментарий